FAQ's

Často kladené otázky

Po finálnom schválení návrhu, odsúhlasení cenovej ponuky a zložení zálohy na výrobu v dohodnutej výške (spravidla je to 50% z celkovej ceny), zaradíme vašu zákazku do výroby. Podľa zvoleného materiálu treba rátať s časom na jeho objednanie a dodanie, čo môže byť pri jednotlivých druhoch odlišné. Takisto výrobný proces má svoje zákonitosti a časové následnosti, ktoré je potrebné dodržať, aby bol finálny produkt vyrobený v garantovanej kvalite. Obvyklá doba dodania nábytku a interiérových dverí je 4-6 týždňov. Pri atypických zákazkách stanovujeme termíny individuálne podľa náročnosti výroby.

Pre každý typ povrchovej úpravy treba zvoliť správnu formu starostlivosti. Či už ide o lakovaný, olejovaný alebo voskovaný nábytok, vhodná je suchá alebo mierne navlhčená handrička. Voda drevu neprospieva, preto s ňou pri masívnom nábytku zaobchádzajte opatrne. Takisto agresívne čistiace prostriedky nie sú vhodné.

Nábytok ošetrený lakom pretrite suchou alebo jemne vlhkou handričkou, ktorá nepúšťa chĺpky a je vyrobená z bavlny. Existujú aj špeciálne prípravky určené na lakované drevo. Odporúčame najskôr ich otestovať. Malé množstvo prostriedku naneste na handričku a potom ním pretrite menej viditeľné miesto na nábytku. Chvíľu počkajte, ako drevo zareaguje a až potom ošetrite ostatné časti. Pri lakovanom nábytku sa treba vyhýbať abrazívnym prostriedkom, aby ste na povrchu nevyrobili škrabance.

Úprava povrchu nábytku prípravkami na báze prírodných olejov je dnes veľmi obľúbená. Olejovaný nábytok si zachováva prírodný charakter s výraznou originálnou štruktúrou dreva a jeho teplý hodvábny povrch je príjemný na dotyk. Olej po nanesení vsiakne do vnútorných štruktúr dreva, predĺži jeho životnosť a oživí farbu. Nevýhodou je, že olejovanie neposkytuje takú vysokú ochranu proti vlhkosti a mechanickému poškodeniu ako lakovanie.

Nábytok upravený olejovaním vyžaduje pravidelnú starostlivosť a preventívne šetrné zaobchádzanie. Ošetrenie opakujte spočiatku 1-2x do mesiaca, aby sa vytvorila súvislá ochranná vrstva, ktorá bude odolná proti poškodeniu a tekutinám a dodá nábytku elegantný lesk. Handričkou naneste na povrch mierne väčšiu vrstvu prírodného oleja a nechajte ho 15-20 min. voľne vsiaknuť do dreva. Potom jemne odstráňte suchou handričkou prebytočný olej a nábytok vyutierajte. Povrch tak získa krásny lesk a farbu. Postupne môžete interval medzi ošetrovaním skrátiť, dĺžka závistí od typu oleja a nábytku, odporúčame však nábytok ošetriť týmto spôsobom niekoľkokrát ročne. Pravidelnou údržbou nábytok chránite a výrazne predĺžite jeho životnosť.

Na bežnú základnú starostlivosť postačí suchá bavlnená handrička. Nepriateľom každého masívneho nábytku, nielen toho olejovaného, je voda. Rozliatu tekutinu z povrchu je potrebné čo najskôr odsať papierovou alebo textilnou utierkou a potom vytrieť do sucha, aby drevo nenasiaklo a nevytvorili sa na ňom fľaky. Väčšie znečistenie tak isto odstráňte z povrchu čo najskôr, nenechávajte ho zaschnúť. Aj tu sa vyhýbajte vode, požite suchú alebo len mierne navlhčenú handričku.

Vosk je citlivejší a neznáša dobre vlhkosť ani vyššiu teplotu. Na takto ošetrený nábytok preto neklaďte horúce predmety. Ak sa vám na nábytku rozleje voda, ihneď ho osušte bavlnenou handričkou. Na každodennú údržbu používajte suchú bavlnenú handričku, ktorá nepúšťa vlákna. Ako pri ostatných povrchových úpravách, aj tu sa vyhýbajte agresívným prípravkom a rozpúšťadlám. Na obnovenie lesku je vhodné zvoliť renovačné prostriedky na báze vosku.

  • Na údržbu nepoužívajte mokrú handričku, dajte prednosť suchej alebo len mierne vlhkej bavlnenej
  • Nepoužívajte drôtenky, chemické čistidlá ani abrazívne čistiace prostriedky
  • Na obnovenie povrchu používajte len prostriedky na to určené
  • Nevystavujte nábytok priamemu slnečnému žiareniu a nenechávajte ho blízko vykurovacích telies
  • Udržujte v interiéri stálu teplotu a vlhkosť vzduchu okolo 40-60%, veľké výkyvu drevu škodia
Výberu nábytku do kúpeľne venujte zvýšenú pozornosť. Prečo? Kvôli vlhkosti. Aj tu však platí, že ani ten najlepší nábytok do kúpeľne nemusí odolať dlhodobému pôsobeniu vody. Pri styku s vodou treba nábytok čo najskôr dôkladne osušiť. Na jeho životnosti sa odrazí aj správne odvetrávanie a vykurovanie. Pozornosť venujte nielen samotnému materiálu skriniek, ale aj nutných doplnkov. Nožičky, kovanie a pánty by mali byť z materiálu, ktorý je odolný proti korózii.

Nábytok z masívu určený do kúpeľne potrebuje špeciálnu impregnáciu. Tak isto sa nehodia všetky druhy dreva. Treba vyberať tie, ktoré dobre odolávajú vlhkému prostrediu, z našich drevín je to napr.  dub. Ak túžite po exotike, odporúčame teak alebo wenge. Dobre odolávajú vlhkosti a zmenám teploty, ale ich cena je vyššia.

Nie každý má dostatočný rozpočet na kvalitný drevený masív do kúpeľne. Ak chcete ušetriť, dobrou alternatívou  je drevovláknitá doska MDF (Medium Density Fibreboads). Na rozdiel od drevotriesky, ktorá je do vlhkého prostredia absolútne nevhodná, sa MDF vyrába bez použitia lepidiel a je značne odolná proti vode. Aj takýto nábytok je potrebné ešte  vo finále ešte niekoľkými vrstvami polyuretánového laku.  

V kúpeľni sa nemusíte báť ani dyhovaného nábytku. Drevená dyha je na nerozoznanie od masívneho dreva, na dotyk príjemná a teplá. Je rozmerovo stála a podľa kvality dreva odolná aj voči vlhosti. Opäť ale platí, že je potrebné ošetrenie viacvrstvovým lakovaním odolným voči vode.  Dyha si čoraz viac nachádza svoje miesto aj ako materiál pre kúpeľňový obklad.

Pri voľbe materiálu na výrobu interiérových dverí máte na výber z niekoľkých možností. Každá má svoje výhody aj nevýhody. Poďme sa na ne pozrieť podrobnejšie.

Dyha je prírodný materiál a človeku je v interiéri pocitovo najbližší. Vyrába sa z kvalitných stromov krájaním a rezaním na pláty s hrúbkou menej ako 1 mm v rôznych šírkach. Pláty dyhy sa následne nalepia pod tlakom na jadro dverí,  ktoré môže byť vyrobené zo sololitu, MDF alebo iného pevného materiálu. Finálna povrchová úprava spočíva v nanesení niekoľkých vrstiev vhodného laku, ktorý dyhu chráni a konzervuje.

Vďaka  náročnejšiemu spracovaniu, ale aj cene samotného vstupného materiálu patria dyhované dvere medzi cenovo náročnejšiu variantu. Cena dverí závisí od zvoleného druhu dyhy. Používajú sa klasické dreviny rastúce v našom podnebnom pásme ako sú dub, buk, jaseň, breza, javor, alebo exotické dreviny napr. mahagón, wenge, teak.

Pri dyhových dverách môžu mať každé dvere iné vzorovanie (kresbu),odchýlky vo farebnom tóne alebo nepravidelnosti v štruktúre. Tieto odlišnosti sú prirodzenou vlastnosťou dreva a podčiarkujú krásu finálneho výrobku. Každá dyha zreje a postupom času pôsobením slnečného žiarenia čiastočne mení svoju farbu. Niektoré dyhy tmavnú (javor), iné sa zosvetľujú (orech) alebo menia farebný odtieň.

Medzi nevýhody dyhovaných dverí patrí nižšia odolnosť proti vlhkosti.

Masívne drevené interiérové dvere  sa v súčasnosti sťahujú trocha do úzadia a nahrádzajú ich lacnejšie dvere s porovnateľnými vlastnosťami. Drevené dvere však stále majú svojich priaznivcov, ktorí sú ochotní zaplatiť za prírodný materiál vyššiu cenu. Často sa používajú najmä pri rekonštrukciách historických budov, kostolov či vidieckych domov,  kde boli pôvodne použité podobné materiály.

Medzi výhody masívnych interiérových dverí patrí tvrdosť materiálu, odolnosť, veľmi dlhá trvácnosť a najmä príjemný pocit z teplého prírodného materiálu. Drevené dvere vám vydržia desiatky rokov a po kvalitnom obrúsení a prípadnom ďalšom natretí ich životnosť dokážete výrazne predĺžiť.

K nevýhodám masívnych dverí patrí okrem vyššej obstarávacej ceny aj obmedzený výber dizajnového riešenia. Masívne dvere sa nedajú vyrobiť ako plné hladké dvere, pretože drevo stále „pracuje“ a takéto dvere by sa mohli vykriviť, prípadne popraskať. Preto sa robia kazetovým spôsobom, kedy sa vyrobí pevný rám s prípadným predelmi,  ktoré sa vyplnia drevenými kazetami alebo sklom.

Dnes sa používajú v interiéroch najčastejšie. Tento materiál sa veľmi ľahko čistí a udržiava, je relatívne odolný voči vlhkosti. Neodporúča sa však  vystavovať ho priamemu kontaktu s vodou. Laminát je vysoko odolný proti oteru a farebne stály – veľmi dobre odoláva UV žiareniu.

Názov HPL (High pressure laminate) označuje kompozitný materiál zložený z niekoľkých vrstiev impregnovaných živicou lisovaných pri vysokých teplotách pod vysokým tlakom. Vďaka tejto technológií sú HPL dvere veľmi odolné a majú dlhú životnosť. Hodia sa preto aj do interiérov so stredným a vysokým zaťažením ako školy, verejné budovy a pod.

Laminátové dvere sú v ponuke v rôznych farebných dekoroch, odtieňoch a kombináciách Nevýhodou je, že sa nejedná o 100% prírodný materiál.

Fólia je veľmi tenká papierová vrstva, ktorá je na pevnejšom materiáli nalepená na konštrukciu dverí. Fóliované dvere je možné vyrobiť v nekonečnom množstve dekorov a farieb. Niektoré z nich verne imitujú povrch a farbu dreva, takže ich dokážete veľmi dobre zladiť s ostatným zariadením interiéru.

Fóliované interiérové dvere sú oveľa  náchylnejšie na poškriabanie a odretie. Nevýhodou je veľmi nízka odolnosť voči vlhkosti. Lacnejšie fóliované dvere sa dokážu skriviť už pri dlhšom pôsobení pary. Stáva sa to najmä v priestoroch s vyššou vlhkosťou ako sú kúpeľne, pivnice alebo špajze.

Ich najväčšou výhodou je pomerne nízka cena v porovnaní s ostatnými materiálmi a nekonečný výber farieb a dekorov.

Kompletné služby od konzultácie, vypracovania grafického návrhu, zamerania, výroby, dodávky a montáže.